wxMaxima - en to pt translation catalogue (714 entries)

en: 
    
    wxWidgets: %d.%d.%d
    Unicode support: %s
pt: 
    
    wxWidgets: %d.%d.%d
    Suporte a Unicode: %s

en: 
    Maxima version:
pt: 
    Versão do Maxima:

en: 
    Not connected to Maxima!
pt: 
    Não conectado ao Maxima!

en: 
    Not connected.
pt: 
    Não conectado.

en: &Algebra
pt: Ál&gebra

en: &Apply to List...
pt: &Aplicar a lista...

en: &Apropos...
pt: &Apropos

en: &Batch File...	Ctrl+B
pt: Carregar arquivo &batch...	Ctrl+B

en: &Boundary Value Problem...
pt: Problema de valor de &fronteira...

en: &Bug Report
pt: Relatar &bug

en: &Calculus
pt: &Cálculo

en: &Canonical Form
pt: Forma &canônica

en: &Characteristic Polynomial...
pt: Polinômio característico...

en: &Clear Memory
pt: &Limpar memória

en: &Combine Factorials
pt: &Combinar fatoriais

en: &Complex Simplification
pt: Simplificação &complexa

en: &Continued Fraction
pt: Fração &contínua

en: &Copy	Ctrl+C
pt: &Copiar	Ctrl+C

en: &Definite integration
pt: Integração &definida

en: &Determinant
pt: &Determinante

en: &Differentiate...
pt: &Diferenciar...

en: &Edit
pt: &Editar

en: &Eliminate Variable...
pt: &Eliminar variável...

en: &Enter Matrix...
pt: &Introduzir matriz...

en: &Example...
pt: &Exemplo...

en: &Expand Expression
pt: &Expandir expressão

en: &Expand Trigonometric
pt: &Expandir trigonométricas

en: &Exponentialize
pt: &Exponencializar

en: &Export...
pt: &Exportar...

en: &Factor Expression
pt: &Fatorar expressão

en: &File
pt: &Arquivo

en: &Find Root...
pt: Encontrar &raiz...

en: &Generate Matrix...
pt: &Gerar matriz...

en: &Greatest Common Divisor...
pt: Máximo &divisor comum...

en: &Help
pt: Aj&uda

en: &Integrate...
pt: &Integrar...

en: &Interrupt	Ctrl+.
pt: &Interromper	Ctrl+.

en: &Interrupt	Ctrl+G
pt: &Interromper	Ctrl+G

en: &Invert Matrix
pt: &Inverter matriz

en: &Load Package...	Ctrl+L
pt: &Carregar pacote...	Ctrl+L

en: &Modulus Computation...
pt: Cálculo com &módulo...

en: &Numeric
pt: &Numérico

en: &Numerical integration
pt: Integração &numérica

en: &Open...	Ctrl+O
pt: &Abrir...	Ctrl+O

en: &Plot
pt: G&ráfico

en: &Power series
pt: Séries de &potências

en: &Print...	Ctrl+P
pt: &Imprimir...	Ctrl+P

en: &Rational
pt: &Racional

en: &Reduce Trigonometric
pt: &Reduzir trigonometricas

en: &Restart Maxima
pt: &Reiniciar Maxima

en: &Roots of Polynomial (Real)
pt: &Raízes do polinômio (real)

en: &Save	Ctrl+S
pt: &Salvar	Ctrl+S

en: &Simplify
pt: &Simplificar

en: &Simplify Expression
pt: &Simplificar expressão

en: &Simplify Factorials
pt: &Simplificar fatoriais

en: &Simplify Trigonometric
pt: &Simplificar trigonométricas

en: &Solve...
pt: &Resolver...

en: &Special
pt: E&special

en: &Taylor series
pt: Série de &Taylor

en: &Transpose Matrix
pt: &Transpor matriz

en: &Trigonometric Simplification
pt: Simplificação &trigonométrica

en: (Use default language)
pt: (Usar idioma padrão)

en: - Infinity
pt: - Infinito

en: A 'horizontal cursor' was introduced in wxMaxima 0.8.0. It looks like a horizontal line between cells. It indicates where a new cell will appear if you type or paste text or execute a menu command.
pt: Um 'cursor horizontal' foi introduzido no wxMaxima 0.8.0. Ele é mostrado como uma linha horizontal entre células. Ele mostra onde uma nova célula vai aparecer se você digitar ou colar texto, ou se executar um comando do menu.

en: A new document format has been introduced in wxMaxima 0.8.2 that saves not only your input and text commentaries, but also the outputs of your calculations. When saving your document, select 'wxMaxima XML document' format.
pt: Um novo formato de documento foi introduzido no wxMaxima 0.8.2 que salva não só a entrada e os comentários textuais, mas também as saídas dos cálculos. Quando salvar o documento, selecione o formato 'Documento XML do wxMaxima'.

en: A&t Value...
pt: Valor no pon&to...

en: About
pt: Sobre

en: About wxMaxima
pt: Sobre o wxMaxima

en: Active cell bracket
pt: Marcador da célula ativa

en: Ad&joint Matrix
pt: Matriz ad&junta

en: Add Algebraic E&quality...
pt: Adicionar &igualdade algébrica...

en: Add a directory to search path
pt: Adicionar um diretório ao caminho de busca

en: Add dir to path:
pt: Adicionar diretório ao caminho:

en: Add equality to the rational simplifier
pt: Adicionar igualdade ao simplificador racional

en: Add to &Path...
pt: Adicionar ao &caminho...

en: Additional parameters for Maxima (e.g. -l clisp).
pt: Parâmetros adicionais para o Maxima (p.ex. -l clisp).

en: All|*
pt: Todos|*

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply function to a list
pt: Aplicar função a uma lista

en: Array:
pt: Matriz:

en: Artwork by
pt: Arte por

en: Ask to save untitled documents
pt: Pedir salvamento de documentos sem título

en: At value
pt: Valor no ponto

en: BC2
pt: CC2

en: Barsplot...
pt: Gráfico de barras...

en: Bat files (*.bat)|*.bat|All|*
pt: Arquivos de lote (*.bat)|*.bat|Todos|*

en: Batch File
pt: Arquivo batch (de lote)

en: Bold
pt: Negrito

en: Boxplot...
pt: Gráfico de caixa...

en: Browse
pt: Procurar

en: Build &Info
pt: &Informações do build

en: C&hange Variable...
pt: &Mudar variável...

en: C&onfigure
pt: C&onfigurações

en: Calculate &Product...
pt: Calcular &produto...

en: Calculate Su&m...
pt: Calcular &soma...

en: Calculate bigfloat value of the last result
pt: Valor bigfloat do último resultado

en: Calculate float value of the last result
pt: Valor float do último resultado

en: Calculate modulus:
pt: Calcular módulo:

en: Calculate products
pt: Calcular produtos

en: Calculate sums
pt: Calcular somas

en: Can not connect to the web server.
pt: Não é possível se conectar com o servidor web.

en: Can not download version info.
pt: Não foi possível baixar informação de versão.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Canonical (tr)
pt: Forma canônica (tr)

en: Catalan
pt: Catalão

en: Ce&ll
pt: Cé&lula

en: Cell bracket
pt: Marcador da célula

en: Change &2d Display
pt: Alterar exibição &2d

en: Change the 2d display algorithm used to display math output
pt: Alterar a algoritmo de exibição 2d usado para mostrar a saída matemática

en: Change variable
pt: Mudar variável

en: Change variable in integral or sum
pt: Mudar variável em integral ou soma

en: Char poly
pt: Polinômio característico

en: Check for Updates
pt: Procurar por atualizações

en: Check if a newer version of wxMaxima/Maxima exist.
pt: Verificar se existe uma nova versão do wxMaxima/Maxima.

en: Chinese traditional
pt: Chinês (tradicional)

en: Choose font
pt: Escolher fonte

en: Choose new plot format:
pt: Informe novo formato para gráficos:

en: Close	Ctrl+W
pt: Fechar	Ctrl+W

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Col. names:
pt: Nomes das colunas:

en: Columns:
pt: Colunas:

en: Combine factorials in an expression
pt: Combinar fatoriais numa expressão

en: Comma separated x coordinates
pt: Coordenadas x separadas por vírgulas.

en: Comma separated y coordinates
pt: Coordenadas y separadas por vírgulas.

en: Comment Selection
pt: Comentar seleção

en: Complete Word	Ctrl+K
pt: Completar palavra	Ctrl+K

en: Complete word
pt: Completar palavra

en: Compute continued fraction of a value
pt: Calcular a fração contínua de um valor

en: Compute the adjoint matrix
pt: Calcular a matriz adjunta

en: Compute the characteristic polynomial of a matrix
pt: Calcular o polinômio característico de uma matriz

en: Compute the determinant of a matrix
pt: Calcular o determinante de uma matriz

en: Compute the greatest common divisor
pt: Calcular o máximo divisor comum

en: Compute the inverse of a matrix
pt: Calcular a inversa de uma matriz

en: Compute the least common multiple (do load(functs) before using)
pt: Calcular o mínimo múltiplo comum (faça load(functs) antes de usar)

en: Condition:
pt: Condição:

en: Config file (*.ini)|*.ini
pt: Arquivo de configuração (*.ini)|*.ini

en: Configuration warning
pt: Aviso da configuração

en: Configure wxMaxima
pt: Configurar o wxMaxima

en: Constant
pt: Constante

en: Contract Logarithms
pt: Contrair logaritmos

en: Convert binomials, beta and gamma function to factorials
pt: Converter binômios e as funções beta e gama para fatoriais

en: Convert binomials, factorials and beta function to gamma function
pt: Converter binômios, fatoriais e a função beta para a função gama

en: Convert complex expression to polar form
pt: Converter expressões complexas para a forma polar

en: Convert complex expression to rect form
pt: Converter expressões complexas para a forma retangular

en: Convert exponential function of imaginary argument to trigonometric form
pt: Converter função exponencial de argumento imaginário para a forma trigonométrica

en: Convert logarithm of product to sum of logarithms
pt: Converter logaritmo de um produto para soma de logaritmos

en: Convert sum of logarithms to logarithm of product
pt: Converter soma de logaritmos para logaritmos de um produto

en: Convert to &Factorials
pt: Converter para &fatoriais

en: Convert to &Gamma
pt: Converter para &gama

en: Convert to &Polarform
pt: Converter para forma &polar

en: Convert to &Rectform
pt: Converter para forma &retangular

en: Convert trigonometric expression to canonical quasilinear form
pt: Converter expressão trigonométrica para forma canônica quasilinear

en: Convert trigonometric functions to exponential form
pt: Converter funções trigonométricas para a forma exponencial

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy Previous Input	Ctrl+I
pt: Copiar entrada anterior	Ctrl+I

en: Copy Previous Output	Ctrl+U
pt: Copiar saída anterior	Ctrl+U

en: Copy as Image
pt: Copiar como imagem

en: Copy as LaTeX
pt: Copiar como LaTeX

en: Copy as Text	Ctrl+Shift+C
pt: &Copiar como texto	Ctrl+Shift+C

en: Copy selection
pt: Copiar seleção

en: Copy selection from document as an image
pt: Copiar seleção do documento como imagem

en: Copy selection from document as text
pt: Copiar seleção do documento como texto

en: Copy selection from document in LaTeX format
pt: Copiar seleção do documento no formato LaTeX

en: Create a new cell with previous input
pt: Cria uma nova célula com a entrada anterior

en: Create a new cell with previous output
pt: Cria uma nova célula com a saída anterior

en: Cut
pt: Recortar

en: Cut	Ctrl+X
pt: Cortar	Ctrl+X

en: Cut selection
pt: Cortar seleção

en: Czech
pt: Tcheco

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Data Matrix:
pt: Matriz de dados:

en: Data file (*.csv, *.tab, *.txt)|*.csv;*.tab;*.txt
pt: Arquivo de dados (*.csv, *.tab, *.txt)|*.csv;*.tab;*.txt

en: Data:
pt: Dados:

en: Decompose rational function to partial fractions
pt: Decompor função racional em frações parciais

en: Default
pt: Padrão

en: Default font:
pt: Fonte padrão:

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete F&unction...
pt: Apagar f&unção...

en: Delete Selection
pt: Apagar seleção

en: Delete V&ariable...
pt: &Apagar variável...

en: Delete a function
pt: Apagar uma função

en: Delete a variable
pt: Apagar uma variável

en: Delete all values from memory
pt: Apagar todos os valores da memória

en: Delete function(s):
pt: Apagar função(ões):

en: Delete variable(s):
pt: Apagar variável(is):

en: Denom. deg:
pt: Grau denom.:

en: Depth:
pt: Grau máximo:

en: Derivative:
pt: Derivada:

en: Deviation...
pt: Desvio...

en: Di&vide Polynomials...
pt: Di&vidir polinômios...

en: Diff...
pt: Derivar...

en: Differentiate
pt: Diferenciar

en: Differentiate expression
pt: Diferenciar expressão

en: Differentiate...
pt: Diferenciar...

en: Direction:
pt: Direção:

en: Discrete plot
pt: Gráfico discreto

en: Display Te&X Form
pt: Mostar forma Te&X

en: Display algorithm
pt: Algoritmo de exibição

en: Display last result in TeX form
pt: Exibir último resultado na forma Te&X

en: Display time used for evaluation
pt: Exibir tempo usado para execução

en: Divide
pt: Dividir

en: Divide Cell
pt: Dividir célula

en: Divide numbers or polynomials
pt: Dividir números ou polinômios

en: Document background
pt: Fundo do documento

en: Don't save
pt: Não salvar

en: E&quations
pt: E&quações

en: E&xit	Ctrl+Q
pt: Sai&r	Ctrl+Q

en: Eige&nvectors
pt: Autov&etores

en: Eigen&values
pt: Auto&valores

en: Eliminate
pt: Eliminar

en: Eliminate a variable from a system of equations
pt: Eliminar uma variável de um sistema de equações

en: English
pt: Inglês

en: Enter Data
pt: Informe os dados

en: Enter Matrix...
pt: &Introduzir matriz...

en: Enter a matrix
pt: Introduza uma matriz

en: Enter an equation for rational simplification:
pt: Informe uma equação para simplificação racional:

en: Enter comma separated list of variables.
pt: Informa uma lista de variáveis separadas por vírgulas.

en: Enter evaluates cells
pt: Enter calcula células

en: Enter matrix
pt: Informe uma matriz

en: Enter the path to the Maxima executable.
pt: Informe o caminho para o executável Maxima.

en: Equation %d:
pt: Equação %d:

en: Equation(s):
pt: Equação(ões):

en: Equation:
pt: Equação:

en: Equations:
pt: Equações:

en: Error
pt: Erro

en: Error!
pt: Erro!

en: Evaluate &Noun Forms
pt: Avaliar formas substa&ntivas

en: Evaluate Cell(s)
pt: Avaliar célula(s)

en: Evaluate active or selected cell(s)
pt: Avaliar célula ativa ou selecionada

en: Evaluate all cells in the document
pt: Avaliar todas as células no documento

en: Evaluate all noun forms in expression
pt: Avaliar todas as formas substa&ntivas na expressão

en: Example
pt: Exemplo

en: Example text
pt: Texto de exemplo

en: Exit wxMaxima
pt: Sair do wxMaxima

en: Expand
pt: Expandir

en: Expand (tr)
pt: Expandir (tr)

en: Expand Expression
pt: Expandir expressão

en: Expand Logarithms
pt: Expandir logaritmos

en: Expand an expression
pt: Expandir uma expressão

en: Expand trigonometric expression
pt: Expandir expressão trigonométrica

en: Export
pt: Exportar

en: Export document to a HTML or pdfLaTeX file
pt: Exportar documento para o formato HTML ou pdfLaTeX

en: Exporting to HTML failed!
pt: Exportação para HTML falhou!

en: Exporting to TeX failed!
pt: Exportação para TeX falhou!

en: Expression
pt: Expressão

en: Expression(s):
pt: Expressão(ões):

en: Expression:
pt: Expressão:

en: Factor
pt: Fatorar

en: Factor Complex
pt: Fatorar complexo

en: Factor Expression
pt: Fatorar expressão

en: Factor an expression
pt: Fatorar uma expressão

en: Factor an expression in Gaussian numbers
pt: Fatorar uma expressão em números gaussianos

en: Factorials and &Gamma
pt: Fatoriais e &gama

en: Fatal error
pt: Erro fatal

en: Figure %d:
pt: Figura %d:

en: File
pt: Arquivo

en: File not found
pt: Arquivo não encontrado

en: File you tried to open does not exist.
pt: O arquivo que você tentou abrir não existe.

en: File:
pt: Arquivo:

en: Find
pt: Localizar

en: Find	Ctrl+F
pt: Localizar	Ctrl+F

en: Find &Limit...
pt: Encontrar &limite...

en: Find Minimum...
pt: Encontrar mínimo...

en: Find Root...
pt: Encontrar raiz...

en: Find a (unconstrained) minimum of an expression
pt: Encontrar um mínimo (sem restrição) de uma expressão

en: Find a limit of an expression
pt: Encontrar o limite de uma expressão

en: Find a root of an equation on an interval
pt: Encontrar uma raíz de uma equação num intervalo

en: Find all roots of a polynomial
pt: Encontrar todas as raízes de um polinômio

en: Find all roots of a polynomial (bfloat)
pt: Encontrar todas as raízes de um polinômio (bfloat)

en: Find and Replace
pt: Localizar e substituir

en: Find and replace
pt: Localizar e substituir

en: Find eigenvalues of a matrix
pt: Encontrar os autovalores de uma matriz

en: Find eigenvectors of a matrix
pt: Encontrar os autovetores de uma matriz

en: Find minimum
pt: Encontrar mínimo

en: Find real roots of a polynomial
pt: Encontrar as raízes reais de um polinômio

en: Find root
pt: Encontrar raiz

en: Fixed font in text controls
pt: Fonte monoespaçada nos controles de texto

en: Font used for display in document.
pt: Fonte usada para exibir o documento.

en: Font used for displaying math characters in document.
pt: Fonte usada para exibir caracteres matemáticos no documento.

en: Fonts
pt: Fontes

en: Format:
pt: Formato:

en: French
pt: Francês

en: From:
pt: De:

en: Full Screen	Alt+Enter
pt: Tela cheia	Alt+Enter

en: Function
pt: Função

en: Function names
pt: Nomes de funções

en: Function(s):
pt: Função(ões):

en: Function:
pt: Função:

en: Functions for complex simplification
pt: Funções para simplificação complexa

en: Functions for simplifying factorials and gamma function
pt: Funções para simplificar fatoriais e a função gama

en: Functions for simplifying trigonometric expressions
pt: Funções para simplificar expressões trigonométricas

en: GCD
pt: MDC

en: GIF image (*.gif)|*.gif
pt: Imagem GIF (*.gif)|*.gif

en: Galician
pt: Galego

en: General Math
pt: Matemática Geral

en: General Math	Alt+Shift+M
pt: Matemática Geral	Alt+Shift+M

en: Generate Matrix
pt: Gerar matriz

en: Generate Matrix from Expression...
pt: Gerar matriz da expressão...

en: Generate a matrix from a 2-dimensional array
pt: Gerar uma matriz de uma array bidimensional

en: Generate a matrix from a lambda expression
pt: Gerar uma matriz de uma expressão lambda

en: German
pt: Alemão

en: Get &Imaginary Part
pt: Obter parte &imaginária

en: Get &Series...
pt: Obter &série...

en: Get Laplace transformation of an expression
pt: Obter transformada de Laplace de uma expressão

en: Get Real P&art
pt: Obter parte re&al

en: Get inverse Laplace transformation of an expression
pt: Obter transformada inversa de Laplace de uma expressão

en: Get the Taylor or power series of expression
pt: Obter série de Taylor ou de potências de uma expressão

en: Get the imaginary part of complex expression
pt: Obter a parte imaginária de uma expressão complexa

en: Get the real part of complex expression
pt: Obter a parte eral de uma expressão complexa

en: Greek
pt: Grego

en: Greek constants
pt: Constantes gregas

en: Grid:
pt: Grade:

en: Help
pt: Ajuda

en: Hide all panes
pt: Esconder todos os painéis

en: Highlight (dpart)
pt: Destaque (dpart)

en: Histogram
pt: Histograma

en: Histogram...
pt: Histograma...

en: History
pt: Histórico

en: Horizontal cursor works like a normal cursor, but it operates on cells: press up or down arrow to move it, holding down Shift while moving will select cells, pressing backspace or delete twice will delete a cell next to it.
pt: O cursor horizontal funciona como um cursor normal, mas ele opera em células: pressione as setas para cima ou para baixo para movê-lo; segure Shift enquanto move para selecionar células; pressione Backspace ou Delete duas vezes apaga a célula próxima ao cursor.

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: IC1
pt: CI1

en: IC2
pt: CI2

en: If your calculation is taking too long to evaluate, you can try 'Maxima->Interrupt' or 'Maxima->Restart Maxima' menu commands.
pt: Se seu cálculo está demorando de mais para executar, você pode tentar os menus 'Maxima->Interromper' ou 'Maxima->Reiniciar o Maxima'.

en: Image
pt: Imagem

en: Image files (*.png, *.jpg, *.bmp, *.xpm)|*.png;*.jpg;*.bmp;*.xpm
pt: Imagens (*.png, *.jpg, *.bmp, *.xpm)|*.png;*.jpg;*.bmp;*.xpm

en: Include columns:
pt: Incluir colunas:

en: Infinity
pt: Infinito

en: Info about Maxima build
pt: Informações sobre a versão do maxima

en: Initial Estimates:
pt: Estimativas iniciais:

en: Initial Value Problem (&1)...
pt: Problema de valor inicial (&1)...

en: Initial Value Problem (&2)...
pt: Problema de valor inicial (&2)...

en: Input labels
pt: Rótulos de entrada

en: Insert
pt: Inserir

en: Insert &Section Cell	Ctrl+3
pt: Inserir célula de &seleção	Ctrl+3

en: Insert &Text Cell	Ctrl+1
pt: Inserir célula de &texto	Ctrl+1

en: Insert Cell	Alt+Shift+C
pt: Inserir Célula	Alt+Shift+C

en: Insert Image
pt: Inserir imagem

en: Insert Image...
pt: Inserir imagem...

en: Insert Input &Cell
pt: Nova &célula de entrada

en: Insert Page Break
pt: Inserir quebra de página

en: Insert S&ubsection Cell	Ctrl+4
pt: Inserir célula de s&ubseção	Ctrl+4

en: Insert Section Cell
pt: Inserir célula de seleção

en: Insert Subsection Cell
pt: Inserir célula de subseção

en: Insert T&itle Cell	Ctrl+2
pt: Inserir célula de tít&ulo	Ctrl+2

en: Insert Text Cell
pt: Inserir célula de texto

en: Insert Title Cell
pt: Inserir célula de título

en: Insert a new input cell
pt: Inserir nova célula de entrada

en: Insert a new section cell
pt: Inserir nova célula de seleção

en: Insert a new subsection cell
pt: Inserir nova célula de subseção

en: Insert a new text cell
pt: Inserir nova célula de texto

en: Insert a new title cell
pt: Inserir nova célula de título

en: Insert a page break
pt: Inserir uma quebra de página

en: Insert image
pt: Inserir imagem

en: Integral/Sum:
pt: Integral/soma:

en: Integrate
pt: Integrar

en: Integrate (risch)
pt: Integrar (risch)

en: Integrate expression
pt: Integrar expressão

en: Integrate expression with Risch algorithm
pt: Integrar expressão com o algoritmo Risch

en: Integrate...
pt: Integrar...

en: Interrupt
pt: Interromper

en: Interrupt current computation
pt: Interromper cálculo atual

en: Invalid entry for Maxima program.
    
    Please enter the path to Maxima program again.
pt: Entrada inválida para o programa Maxima.
    
    Por favor informe o caminho do programa Maxima novamente.

en: Inverse Laplace
pt: Inversa de Laplace

en: Inverse Laplace T&ransform...
pt: T&ransformada inversa de Laplace...

en: Italian
pt: Italiano

en: Italic
pt: Itálico

en: Japanese
pt: Japonês

en: Keep percent sign with special symbols: %e, %i, etc.
pt: Manter símbolo de percentual com símbolos especiais: %e, %i, etc.

en: LCM
pt: MMC

en: Language used for wxMaxima GUI.
pt: Idioma usada para a interface do wxMaxima.

en: Language:
pt: Idioma:

en: Laplace &Transform...
pt: &Transformada de Laplace...

en: Least Common Multiple...
pt: Mínimo múltiplo comum...

en: Least Squares Fit
pt: Mínimos quadrados

en: Least Squares Fit...
pt: Mínimos quadrados...

en: Limit
pt: Limite

en: Limit...
pt: Limite...

en: Linear Regression...
pt: Regressão linear...

en: List:
pt: Lista:

en: Load
pt: Carregar

en: Load Package
pt: Carregar pacote

en: Load a Maxima file using the batch command
pt: Carregar um arquivo do Maxima usando o comando batch

en: Load a Maxima package file
pt: Carregar um arquivo de pacote Maxima

en: Load style from file
pt: Ler estilo de um arquivo

en: Lower bound:
pt: Limite inferior:

en: Ma&p to Matrix...
pt: Ma&pear a uma matriz...

en: Make &List...
pt: Criar &lista...

en: Make list
pt: Criar lista

en: Make list from expression
pt: Criar lista de uma expressão

en: Make substitution in expression
pt: Fazer substituição numa expressão

en: Map
pt: Mapear

en: Map function to a list
pt: Mapear função a uma lista

en: Map function to a matrix
pt: Mapear função a uma matriz

en: Match parenthesis in text controls
pt: Parêntesis aos pares nos controles de texto

en: Math font:
pt: Fonte matemática:

en: Matrix
pt: Matriz

en: Matrix map
pt: Mapear a matriz

en: Matrix name:
pt: Nome da matriz:

en: Matrix:
pt: Matriz:

en: Maxima input
pt: Entrada do Maxima

en: Maxima is calculating
pt: Maxima está calculando

en: Maxima package (*.mac)|*.mac
pt: Pacote Maxima (*.mac)|*.mac

en: Maxima package (*.mac)|*.mac|Lisp package (*.lisp)|*.lisp|All|*
pt: Pacote Maxima (*.mac)|*.mac|Pacote Lisp (*.lisp)|*.lisp|Todos|*

en: Maxima process terminated.
pt: Maxima terminado.

en: Maxima program:
pt: Programa Maxima:

en: Maxima questions
pt: Questões do Maxima

en: Maxima started. Waiting for connection...
pt: Maxima iniciado. Aguardando conexão...

en: Maxima uses ':' to set values ('a : 3;') and ':=' to define functions ('f(x) := x^2;').
pt: O Maxima usa ':' para atribuir valores ('a : 3;') e ':=' para definir funções ('f(x) := x^2;').

en: Maxima version:
pt: Versão do Maxima:

en: Mean Difference Test...
pt: Teste de diferença entre médias...

en: Mean Test...
pt: Teste de média...

en: Mean...
pt: Média...

en: Mean:
pt: Média:

en: Median...
pt: Mediana...

en: Merge Cells
pt: Mesclar células

en: Method:
pt: Método:

en: Modulus
pt: Módulo

en: Name:
pt: Nome:

en: New
pt: Novo

en: New	Ctrl+N
pt: Novo	Ctrl+N

en: New document
pt: Novo documento

en: New value:
pt: Valor novo:

en: New variable:
pt: Nova variável:

en: Next Command	Alt+Down
pt: Próximo comando	Alt+Down

en: No matches found!
pt: Nenhuma correspondência encontrada!

en: Normality Test...
pt: Teste de normalidade...

en: Not a valid matrix dimension!
pt: Dimensão inválida para matriz!

en: Not a valid number of equations!
pt: Número de equações inválido!

en: Not connected.
pt: Não conectado.

en: Num. deg:
pt: Grau num.:

en: Number of equations:
pt: Número de equações:

en: Numbers
pt: Números

en: Old value:
pt: Valor antigo:

en: Old variable:
pt: Variável antiga:

en: One sample t-test
pt: Teste t com uma amostra

en: Online tutorials
pt: Tutoriais online

en: Open
pt: Abrir

en: Open Recent
pt: Abrir recente

en: Open a cell when Maxima expects input
pt: Abrir uma célula quando o Maxima espera entrada

en: Open a document
pt: Abrir um documento

en: Open a new window
pt: Abrir uma nova janela

en: Open document
pt: Abrir documento

en: Open matrix
pt: Abrir matriz

en: Opening file
pt: Abrindo arquivo

en: Options
pt: Opções

en: Options:
pt: Opções:

en: Outdated cells
pt: Células desatualizadas

en: Output labels
pt: Rótulos de saída

en: P&ade Approximation...
pt: Aproximação de P&adé...

en: Pade approximation
pt: Aproximação de Padé

en: Pade approximation of a Taylor series
pt: Aproximação de Padé de uma série de Taylor

en: Pagebreak
pt: Quebra de página

en: Parametric plot
pt: Gráfico paramétrico

en: Parsing output
pt: Interpretando saída

en: Partial &Fractions...
pt: &Frações parciais...

en: Partial fractions
pt: Frações parciais

en: Parts of the document will not be loaded correctly!
pt: Partes do documento não serão carregadas corretamente!

en: Paste
pt: Colar

en: Paste	Ctrl+V
pt: Colar	Ctrl+V

en: Paste from clipboard
pt: Colar da área de transferência

en: Paste text from clipboard
pt: Colar texto da área de transferência

en: Piechart...
pt: Gráfico de torta...

en: Please configure wxMaxima with 'Edit->Configure'.
pt: Queira configurar o wxMaxima com 'Editar->Configurações'.

en: Please restart wxMaxima for changes to take effect!
pt: Queira reiniciar o wxMaxima para as mudanças terem efeito!

en: Plot &2d...
pt: Gráfico &2d...

en: Plot &3d...
pt: Gráfico &3d...

en: Plot &Format...
pt: &Formato do gráfico...

en: Plot 2D
pt: Gráfico 2D

en: Plot 2D...
pt: Gráfico 2D...

en: Plot 2d...
pt: Gráfico 2d...

en: Plot 3D
pt: Gráfico 3D

en: Plot 3D...
pt: Gráfico 3D...

en: Plot 3d...
pt: Gráfico 3d...

en: Plot format
pt: Formato do gráfico

en: Plot in 2 dimensions
pt: Gráfico bidimensional

en: Plot in 3 dimensions
pt: Gráfico tridimensional

en: Plot to file:
pt: Gráfico para arquivo:

en: Point:
pt: Ponto:

en: Polish
pt: Polonês

en: Polynomial 1:
pt: Polinômio 1:

en: Polynomial 2:
pt: Polinômio 2:

en: Portuguese (Brazilian)
pt: Português (Brasileiro)

en: Postscript file (*.eps)|*.eps|All|*
pt: Arquivo Postscript (*.eps)|*.eps|Todos|*

en: Precision
pt: Precisão

en: Previous Command	Alt+Up
pt: Comando anterior	Alt+Up

en: Print
pt: Imprimir

en: Print document
pt: Imprimir documento

en: Product
pt: Produto

en: Read Matrix...
pt: Ler matriz...

en: Reading Maxima output
pt: Lendo saída do Maxima

en: Ready for user input
pt: Pronto para entrada do usuário

en: Recall next command from history
pt: Recuperar o próximo comando do histórico

en: Recall previous command from history
pt: Recuperar o comando anterior do histórico

en: Rectform
pt: Forma ret

en: Redo last change
pt: Desfazer última alteração

en: Reduce (tr)
pt: Reduzir (tr)

en: Reduce trigonometric expression
pt: Reduzir expressão trigonométrica

en: Remove All Output
pt: Remover todas as saídas

en: Remove output from input cells
pt: Remover saídas das células de entrada

en: Replaced %d occurrences.
pt: Substituídas %d ocorrências.

en: Report bug
pt: Relatar bug

en: Restart Maxima
pt: Reiniciar Maxima

en: Risch Integration...
pt: Integração Risch...

en: Roots of &Polynomial
pt: Raízes de &polinômio

en: Roots of Polynomial (bfloat)
pt: Raízes do polinômio (bfloat)

en: Rows:
pt: Linas:

en: Russian
pt: Russo

en: Sample 1:
pt: Amostra 1:

en: Sample 2:
pt: Amostra 2:

en: Sample:
pt: Amostra:

en: Save
pt: Salvar

en: Save Animation...
pt: Salvar animação...

en: Save As
pt: Salvar como

en: Save As...	Shift+Ctrl+S
pt: Salvar como...	Shift+Ctrl+S

en: Save Image...
pt: Salvar imagem...

en: Save Selection to Image
pt: Salvar seleção para imagem

en: Save Selection to Image...
pt: Salvar seleção para imagem...

en: Save animation to file
pt: Salvar animação para arquivo

en: Save document
pt: Salvar documento

en: Save document as
pt: Salvar documento como

en: Save panes layout
pt: Salver layout dos painéis

en: Save panes layout between sessions.
pt: Salvar layout dos painéis entre sessões.

en: Save plot to file
pt: Salvar gráfico para um arquivo

en: Save selection from document to an image file
pt: Salvar seleção do documento para uma imagem

en: Save selection to file
pt: Salvar seleção para arquivo

en: Save style to file
pt: Salvar estilo para um arquivo

en: Save wxMaxima window size/position
pt: Salvar posição/tamanho da janela do wxMaxima

en: Save wxMaxima window size/position between sessions.
pt: Salvar posição/tamanho da janela do wxMaxima entre sessões.

en: Scatterplot
pt: Gráfico de dispersão

en: Scatterplot...
pt: Gráfico de dispersão...

en: Section
pt: Seção

en: Section cell
pt: Selecionar célula

en: Select All
pt: Selecionar tudo

en: Select All	Ctrl+A
pt: Selecionar tudo	Ctrl+A

en: Select Maxima program
pt: Selecione o programa Maxima

en: Select Subsample
pt: Selecione a subamostra

en: Select a constant
pt: Selecione uma constante

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Select math display algorithm
pt: Selecione o algoritmo de exibição de fórmulas

en: Selection
pt: Seleção

en: Series
pt: Série

en: Series...
pt: Série...

en: Server started
pt: Servidor iniciado

en: Set Zoom
pt: Ajustar zoom

en: Set fixed font in text controls.
pt: Usa fonte monoespaçada nos controles de texto.

en: Set plot format
pt: Ajustar formato do gráfico

en: Set zoom to 100%
pt: Definir zoom em 100%

en: Set zoom to 120%
pt: Definir zoom em 120%

en: Set zoom to 150%
pt: Definir zoom em 150%

en: Set zoom to 200%
pt: Definir zoom em 200%

en: Set zoom to 300%
pt: Definir zoom em 300%

en: Set zoom to 80%
pt: Definir zoom em 80%

en: Setup atvalues for solving ODE with Laplace transformation
pt: Configurar valores em pontos para resolver EDO com transformada de Laplace

en: Setup modulus computation
pt: Configurar cálculos com módulo

en: Show &Definition...
pt: Mostar &definição...

en: Show &Functions
pt: Mostrar &funções

en: Show &Tips...
pt: &Mostar dicas...

en: Show &Variables
pt: Mostrar &variáveis

en: Show Maxima help
pt: Mostrar ajuda do Maxima

en: Show Template	Ctrl+Shift+K
pt: Exibir modelo	Ctrl+Shift+K

en: Show a tip
pt: Mostrar uma dica

en: Show all commands similar to:
pt: Mostrar todos os comandos semelhantes a:

en: Show an example for the command:
pt: Mostrar um exemplo para o comando:

en: Show an example of usage
pt: Mostrar um exemplo de uso

en: Show commands similar to
pt: Mostrar os comandos semelhantes a

en: Show defined functions
pt: Mostrar funções definidas

en: Show defined variables
pt: Mostrar variáveis definidas

en: Show definition of a function
pt: Mostrar definição de uma função

en: Show function template
pt: Mostrar modelo de função

en: Show long expressions in wxMaxima document.
pt: Mostrar expressões grandes no documento do wxMaxima.

en: Show the definition of function:
pt: Mostrar a definição da função:

en: Simplify
pt: Simplificar

en: Simplify &Radicals
pt: Simplificar &radicais

en: Simplify (r)
pt: Simplificar (r)

en: Simplify (tr)
pt: Simplificar (tr)

en: Simplify Expression
pt: Simplificar expressão

en: Simplify an expression containing factorials
pt: Simplificar uma expressão envolvendo fatoriais

en: Simplify expression containing radicals
pt: Simplificar uma expressão envolvendo radicais

en: Simplify rational expression
pt: Simplificar uma expressão racional

en: Simplify the sum
pt: Simplificar a soma

en: Simplify trigonometric expression
pt: Simplificar uma expressão trigonométrica

en: Since wxMaxima 0.8.2 you can also insert images into your documents. Use 'Cell->Insert Image...' menu command. Note that you have to save your document in 'wxMaxima XML document' format if you want the image to be saved along with your document.
pt: Desde o wxMaxima 0.8.2 você pode inserir imagens nos documentos. Use o menu 'Célula->Inserir imagem...'. Note que você precisa salvar o documento no formato 'Documento XML do wxMaxima' para que a imagem seja salva junto com o documento.

en: Solution:
pt: Solução:

en: Solve
pt: Resolver

en: Solve &Algebraic System...
pt: Resolver sistema &algébrico...

en: Solve &Linear System...
pt: Resolver sistema &linear...

en: Solve &ODE...
pt: Resolver ED&O...

en: Solve (to_poly)...
pt: Resolver (to_poly)...

en: Solve ODE
pt: Resolver EDO ...

en: Solve ODE with Lapla&ce...
pt: Resolver EDO com Laplace...

en: Solve ODE...
pt: Resolver EDO...

en: Solve algebraic system
pt: Resolver sistema algébrico

en: Solve algebraic system of equations
pt: Resolver sistema de equações algébricas

en: Solve boundary value problem for second degree ODE
pt: Resolver problema de contorno para EDO de segunda ordem

en: Solve equation(s)
pt: Resolver equação(ões)

en: Solve equation(s) with to_poly_solve
pt: Resolver equação(ões) como to_poly_solve

en: Solve initial value problem for first degree ODE
pt: Resolver problema de valor inicial para EDO de primeira ordem

en: Solve initial value problem for second degree ODE
pt: Resolver problema de valor inicial para EDO de segunda ordem

en: Solve linear system
pt: Resolver sistema linear

en: Solve linear system of equations
pt: Resolver sistema de equações lineares

en: Solve ordinary differential equation of maximum degree 2
pt: Resolver equação diferencial ordinário de grau máximo 2

en: Solve ordinary differential equations with Laplace transformation
pt: Resolver equação diferencial ordinário com transformada de Laplace

en: Solve...
pt: Resolver...

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Special
pt: Especial

en: Special constants
pt: Constantes especiais

en: Start Animation
pt: Iniciar animação

en: Starting Maxima process failed
pt: Falha ao iniciar o Maxima

en: Starting Maxima...
pt: Iniciando Maxima...

en: Starting server failed
pt: Falha ao iniciar o servidor

en: Starting server on port %d
pt: Iniciando servidor na porta %d

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Statistics	Alt+Shift+S
pt: Estatísticas	Alt+Shift+S

en: Strings
pt: Cadeias de caracteres

en: Style
pt: Estilo

en: Styles
pt: Estilos

en: Subsample...
pt: Subamostra...

en: Subsection
pt: Subseção

en: Subsection cell
pt: Célula de subseção

en: Subst...
pt: Substituir...

en: Substitute
pt: Substituir

en: Substitute...
pt: Substituir...

en: Sum
pt: Soma

en: System info
pt: Informações de sistema

en: Taylor series:
pt: Série de Taylor:

en: Text
pt: Texto

en: Text cell
pt: Célula de texto

en: Text cell background
pt: Fundo da célula de texto

en: The default port used for communication between Maxima and wxMaxima.
pt: A porta padrão usada para comunicação entre o Maxima e o wxMaxima.

en: There was an error during GIF export!
    
    Make sure ImageMagick is installed and wxMaxima can find the convert program.
pt: Houve um erro na exportação para GIF!
    
    Certifique-se de que o ImageMagick está instalado e o wxMaxima pode encontrar o programa "convert".

en: There was an error in generated XML!
    
    Please report this as a bug.
pt: Houve um erro no XML gerado!
    
    Favor relatar isso como um bug.

en: Ticks:
pt: Marcações:

en: Times:
pt: Vezes:

en: Tips not available, sorry!
pt: Dicas não disponíveis, desculpe!

en: Title
pt: Título

en: Title cell
pt: Célula de título

en: Title, section and subsection cells can be folded to hide their contents. To fold or unfold, click in the square next to the cell. If you shift-click, all sublevels of that cell will also fold/unfold.
pt: Células de título, seção e subseção podem ser recolhidas para ocultar seu conteúdo. Para recolher ou expandir, clique no quadrado próximo à celula. Se você segurar Shift enquanto clica, todos os subníveis daquela célula também serão recolhidos/expandidos.

en: To &Bigfloat
pt: Para &bigfloat

en: To &Float
pt: Para &float

en: To Float
pt: Para float

en: To plot in polar coordinates, select 'set polar' in the Options entry for Plot2d dialog. You can also plot in spherical and cylindrical coordinates in 3D.
pt: Para fazer gráficos em coordenadas polares, selecione 'Polar' em Opções na janela de gráficos bidimensionais. Você também pode fazer gráficos em coordenadas esféricas e cilíndricas em 3D.

en: To save the size and position of wxMaxima windows between session, use 'Edit->Configure' dialog.
pt: Para salvar o tamanho e posição da janela do wxMaxima entre sessões, use a janela 'Maxima->Configurações'.

en: To:
pt: Até:

en: Toggle &Algebraic Flag
pt: Alternar flag &algébrico

en: Toggle &Numeric Output
pt: Alternar saída &numérica

en: Toggle &Time Display
pt: Alternar exibição do &tempo

en: Toggle algebraic flag
pt: Alternar flag algébrico

en: Toggle full screen editing
pt: Alternar edição em tela cheia

en: Toggle numeric output
pt: Alternar saída numérica

en: Toolbar icons
pt: Ícones da barra de ferramentas

en: Translated by
pt: Traduzido por

en: Transpose a matrix
pt: Transposta de uma matriz

en: Tutorials
pt: Tutoriais

en: Two sample t-test
pt: Teste t com duas amostras

en: Type:
pt: Tipo:

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Underlined
pt: Sublinhado

en: Undo	Ctrl+Z
pt: &Desfazer	Ctrl+Z

en: Undo last change
pt: Desfazer última alteração

en: Unicode Support
pt: Suporte Unicode

en: Upgrade
pt: Atualizar

en: Upper bound:
pt: Limite superior:

en: Use Gosper algorithm
pt: User algoritmo Gosper

en: Use centered dot character for multiplication
pt: Usar um ponto centralizado para indicar multiplicação

en: Use jsMath fonts
pt: Usar fontes do jsMath

en: Value:
pt: Valor:

en: Variable(s):
pt: Variável(is):

en: Variable:
pt: Variável:

en: Variables
pt: Variáveis

en: Variables:
pt: Variáveis:

en: Variance...
pt: Variância...

en: Warning
pt: Aviso

en: Welcome to wxMaxima
pt: Bem-vindo ao wxMaxima

en: When applying functions with one argument from menus, the default argument is '%'. To apply the function to some other value, select it in the document before executing a menu command.
pt: Ao aplicar funções com um argumento a partir dos menus, o argumento padrão é '%'. Para aplicar a função a um outro valor, selecione-o do documento antes de executar o comando do menu.

en: Written by
pt: Escrito por

en: You can access the last output using the variable '%'. You can access the output of previous commands using variables '%on' where n is the number of output.
pt: Você pode acessar a última saída com a variável '%'. Você pode acessar a saída de comandos anteriores usando a variável '%on' onde n é o número da saída.

en: You can evaluate your whole document by using 'Cell->Evaluate All Cells' menu command or the appropriate key shortcut. The cells will be evaluated in the order they appear in the document.
pt: Você pode avaliar todo o documento usando o menu 'Célula->Avaliar todas as células' ou a tecla de atalho correspondente. As células serão avalidas na ordem em que aparecem no documento.

en: You can get help on a Maxima function by selecting or clicking on the function name and pressing F1. wxMaxima will search help index for the selection or the word under the cursor.
pt: Você pode obter ajuda sobre uma função do Maxima selecionando-a ou clicando no nome da função e apertando F1. O wxMaxima vai pesquisar no índice da ajuda pela palavra selecionada ou pela palavra onde está o cursor.

en: You can hide output part of cells by clicking in the triangle on the left side of cells. This works on text cells also.
pt: Você pode esconder a saída das células clicando no triângulo no lado esquerdo das células. Isso funciona também em células de texto.

en: You can select multiple cells either with a mouse - click'n'drag from between cells or from a cell bracket on the left - or with a keyboard - hold down Shift while moving the horizontal cursor - and then operate on selection. This comes in handy when you want to delete or evaluate multiple cells.
pt: Você pode selecionar vários células com o mouse - clique e arraste desde algum ponto entre células ou dos marcadores à esquerda - ou com o teclado - segure Shift enquanto move o cursor horizontal - e então operar na seleção. Isso é útil quando você quer apagar ou calcular múltiplas células.

en: You have version %s. Current version is %s.
    
    Select OK to visit the wxMaxima webpage.
pt: Você tem a versão %s. A versão atual é %s.
    
    Selecione OK para visitar a página do wxMaxima.

en: Your changes will be lost if you don't save them.
pt: Suas mudanças serão perdidas se você não as salvar.

en: Your version of wxMaxima is up to date.
pt: Sua versão do wxMaxima está atualizada.

en: Zoom in 10%
pt: Aproximar em 10%

en: Zoom out 10%
pt: Afastar em 10%

en: [ unsaved ]
pt: [ não salvo ]

en: [ unsaved* ]
pt: [ não salvo* ]

en: antisymmetric
pt: antisimétrica

en: both sides
pt: bilateral

en: default
pt: padrão

en: general
pt: geral

en: inline
pt: embutido

en: left
pt: esquerda

en: logscale
pt: escala logarítmica

en: matrix[i,j]:
pt: matriz[i,j]:

en: no
pt: não

en: right
pt: direita

en: symmetric
pt: simétrica

en: unsaved
pt: não salvo

en: untitled
pt: sem título

en: untitled %d
pt: sem título %d

en: wxMaxima configuration
pt: Configuração do wxMaxima

en: wxMaxima could not find Maxima!
    
    Please configure wxMaxima with 'Edit->Configure'.
    Then start Maxima with 'Maxima->Restart Maxima'.
pt: O wxMaxima não pôde encontrar o Maxima!
    
    Queira configurar o wxMaxima com 'Editar->Configurações.
    Então inicie o Maxima com 'Maxima->Reiniciar maxima'.

en: wxMaxima could not find help files.
    
    Please check your installation.
pt: O wxMaxima não pôde encontrar os arquivos de ajuda.
    
    Queira verificar sua instalação.

en: wxMaxima could not find tip files.
    
    Please check your installation.
pt: O wxMaxima não pôde encontrar os arquivos de dicas.
    
    Queira verificar sua instalação.

en: wxMaxima could not start the server.
    
    Please check you have network support
    enabled and try again!
pt: O wxMaxima não pôde iniciar o servidor.
    
    Verifique se você tem suporte a rede
    habilitado e tente novamente!

en: wxMaxima dialogs set default values for inputs entries, one of which is '%'. If you have made a selection in your document, the selection will be used instead of '%'.
pt: As janelas do wxMaxima têm valores padrão para as entradas, um dos quais é '%'. Se você selecionou algo no documento, a seleção será usada no lugar de '%'.

en: wxMaxima document
pt: Documento do wxMaxima

en: wxMaxima document (*.wxm, *.wxmx)|*.wxm;*.wxmx
pt: Documento do wxMaxima (*.wxm, *.wxmx)|*.wxm;*.wxmx

en: wxMaxima encountered an error loading
pt: o wxMaxima encontrou um erro carregando

en: wxMaxima icon
pt: Ícone do wxMaxima

en: wxMaxima is a graphical user interface for the computer algebra system MAXIMA based on wxWidgets.
pt: O wxMaxima é uma interface para o sistema de álgebra computacional MAXIMA baseada no wxWidgets.

en: wxMaxima is a graphical user interface for the computer algebra system Maxima based on wxWidgets.
pt: O wxMaxima é uma interface baseada no wxWidgets para o sistema de álgebra computacional MAXIMA.

en: yes
pt: sim
